Cover---Namadha-va-Neshaneha---2-Publish

این کتاب تالیف ت.ا.کنر و ترجمه «کیارنگ علایی» است. کتاب در شش بخش به بررسی معانی پنهان نمادها در هنر، معماری، محیط زیست، قدرت، اسرار، رنگ ها  و اعداد می پردازد و به بازشناسی نمادهای پنهان در بخشی از آثار هنری دوره های باروک، رمانتیک، رنسانس و قرون وسطا می پردازد.
این کتاب درباره انتقال معانی علائم، نشانه‌ها و نمادها است. نمادهایی که حاصل پیوند یک یا چند نوع تجربه، فرهنگ و دانش بشری است و اگرچه در گذشته‌های دور ریشه ‌دارند، اما  بخشی از تجربه های روزانه انسان به شمار می‌روند و زمینه‌ای  برای درک بهتر فرضیه ها و یافته ها را فراهم می‌سازند، چرا که نمادها قادر به انتقال پیامی صحیح میان اقوام مختلف با وجود تضاد فرهنگی میان آن ها هستند. اساس پدیدار شدن نمادها و تکرار آنها در فرهنگ های مختلف، معنابخشی به تصورات آدمی است. نمادها در سامان بخشیدن به زندگی، بیش از حد تصور توانایی دارند. نماد ها در تمام وقایع ساده زندگی و امور درونی انسان جریان دارند و آشنایی با آن ها درک بهتری از این هستی پیچیده را فراهم می سازد. نمادها نشانه هایی هستند که به شکلی گسترده مورد قبول عموم مردم از فرهنگ های مختلف اند و از این بابت که شکلی از تفکر بدون کلمه و گفتار هستند، قابل توجه و تامل اند. از طرف دیگر مطالعه نمادها، پیوندهای دیرین انسان را با طبیعت، اساطیر و باروهای دینی گوشزد می کند.» چاپ دوم این کتاب در 160 صفحه رقعی و شمارگان 1000 نسخه توسط انتشارات «کتاب پرگار» و به طراحی گرافیک «سعید مزینانی» منتشر شده است.

 

 

_DSC4744

«نیمه تراوا» مشتمل بر 51 عکس از کیارنگ علایی با رویکرد مستند گرایانه و هنری است که با مقدمه مایکل کنا عکاس شهیر انگلیسی توسط انتشارات فرهنگ ایلیا منتشر شده است.
«مایکل کنا» در بخشی ازاین مقدمه گفته است:« کیارنگ علایی در پروژه ای دو ساله به شناخت و عکاسی از استان گیلان پرداخته است و با زبان و وصفی شاعرانه زندگی روزمره مردمان و ساکنان مناطق دور دست و روستایی آن دیار را به تصویر کشیده است. عکس های او علیرغم زیبایی، درون مایه ای تلخ دارند و از این منظر که به پرسش درباره ماهیت زندگی انسانی می پردازند، فقط یک ثبت مستقیم و بی واسطه از واقعیت نیستند. بی تردید کیارنگ به خوبی توانسته است  با محیط و اجتماع ارتباطی نزدیک برقرار کند که بدون شک اگر چنین نبود وی هرگز قادر به ثبت مشاهداتی صمیمی و پر احساس نبود، زیرا اعتماد متقابل لازمه آشکار چنین کاری در این اندازه و کیفیت است. به عنوان بیننده ای که از دور فقط نظاره گر عکس هاست می توانیم دنیایی متفاوت از آنچه خود ساخته ایم را تجربه کنیم. عکس های کیارنگ امکانی است تا بیش از پیش به جایگاه خود در جهان هستی بیندیشیم و خود بر آنچه مشاهده می کنیم تاثیر گذاریم و یا در آن دخل و تصرف کنیم. این عکس ها تلنگری است که بیننده را به عنوان یک فرد و عضوی از جامعه ای بزرگ با این پرسش مواجه می کند: آیا توانسته ایم در کنار تعاملات و  مناسبات اجتماعی به بهترین شکل زندگی خود را بسازیم؟ آثار کیارنگ و پرسش های اساسی که این عکس ها در باب زندگی مطرح می کنند، قابل تامل اند».

کتاب به صورت سه زبانه – فارسی، فرانسوی و انگلیسی – به طراحی گرافیک سعید مزینانی منتشر شد و در روز 21 دسامبر 2016 در گالری دولاووت پاریس واقع در منطقه 75012 رونمایی شد.

 

 

IMG_0115

این کتاب دربرگیرنده نوزده اثر از کیارنگ علایی در زمینه مستندنگاری گیلان است و عکس های این کتاب از خلال محله های رشت تا مناطق بکر ماکلوان، پل کربی آستانه، کوچی چال، لارچشمه، ماسوله، کیاشهر و شفت عبور می کنند.
مقدمه این کتاب به قلم «کورش ادیم» نگاشته شده و در بخشی از آن می خوانیم:« آن چه در عکس های این مجموعه حس شاعرانگی را در مخاطب برمی انگیزد، جداماندگی و تلاقی تنهایی و نابیانگری است؛ حرف های ناگفته ای که بیان ناشده به اشتراک گذاشته می شود. بنابر این اگر از منظری روانجغرافیا کاوانه به وجوه پنهان/آشکار برخی از عکس ها بنگریم، کیارنگ علایی با تنهایی اش در جغرافیای مه و باران و جنگل و دریای شمال، تنهایی و غربت خاطره را کادرهایی منفرد و مربوط فراهم می آورد»
ناشر: آهنگ قلم
طرتح گرافیک: سعید مزینانی

Saye-Vey-Ast---Book-Mockup---High-Res

سایه وی است
نویسندگان و عکاسان: امید سریری، کیارنگ علایی، نعما محمدیان روشن
تعداد صفحات: 112 صفحه
قطع: 16-18.5 سانتیمتر، هارد کاور
تیراژ: 1000
نوبت چاپ: اول- 1394
انتشارات: آهنگ قلم
قیمت: 20000 تومان

سایه وی است دربرگیرنده ۴۲ عکس از: «امید سریری، کیارنگ علایی و دکتر نعما محمدیان روشن» با طراحی گرافیک آریا کسایی است. عنوان کتاب ملهم از غزل شماره ۲۱۴۷ مولوی در دیوان شمس است.
کتاب با یادداشت هایی درباب عکاسی موبایلی به قلم عکاسان کتاب آغاز می شود.

 

Cover-Book---Sooye-Abi-Badha

این کتاب به یکی از بحث‌برانگیز‌ترین عکاسان معاصر جهان که سنت‌شکنی‌های خاص خود را دارد یعنی رینکو کاوائوچی می‌پردازد. کیارنگ علایی در برگردان این کتاب از پنج کتاب چشم‌ها، گوش‌ها (رینکو کاوائوچی)، منتخب هایکو (کور ون‌دن‌هویول)، هایکو (ناهاکو تاواراتانی)، نوشتن روی آسمان (کنت ریکسراس) و راه جوانگ دزو (توماس می‌رتون) بهره گرفته است.
کتاب در چند بخش، نگاهی شاعرانه به آثار این عکاس معاصر ژاپنی را در بر می‌گیرد. دنیای عکاس ۴۱ ساله ژاپنی چرخه‌ای از روابط را نشان می‌دهد. چرخه‌ای از انسان، طبیعت و روابط میان آن. برخورد او با این موضوع‌ها کاملا حسی است و ترکیب‌های او که به صورت عامدانه‌ای در کادر مربع شکل گرفته‌اند باعث شده تا موضوع‌های بسیار پیش پا افتاده و کم اهمیت که هیچ نگاهی را بسوی خود بر نمی‌تاباند، مورد توجه عکاسانه او قرار گیرند و این سوال را در ذهن ایجاد کنند که براستی چرا عکاس در برابر این موضوعات کم جذبه ایستاده است؟

***
سوی آبی بادها
ناشر:حرفه هنرمند
تعداد صفحه: ۱۶۰ صفحه
قیمت: ۱۶۵۰۰۰  ریال
چاپ: تهران، ۱۳۹۳
شمارگان: ۲۰۰۰ نسخه
نوع جلد: شومیز
شابک: ۳-۲۷-۵۷۵۹-۶۰۰-۹۷۸
قطع: رقعی

Book-Cover-Print-II

 عکس های این کتاب اشاره ای است به مفاهیمی که برای انسان، ارزش به حساب آمده و عزیز شمرده می شوند

نجوای آرامی است که آرایه های ظاهری و کلامی را بر پیکر و پیشانی نمادهای آرمانی جامعه انسانی محکوم می کند.
عکس های این کتاب به آن دسته از نمادهای فرهنگی می پردازد که اگرچه معنابخش زندگی انسان اند، اما افسوس که گاهی جنبه تزیینی به خود گرفته و انسان، تنها به بزک کردن آن ها اکتفا می کند و ظواهر امر را جشن می گیرد.
مجموعه ی پیش رو یادبودی برای تجلیل از گمشدگان در تاریکی هاست؛ در صدد نورافکنی بر مسیر رو به جلو بوده تا هراس ناگزیر از یاد بردن شان را قابل تحمل کند.
دعوتی است برای دوباره بر مسند نور نشانیدن اسطوره های انسانیت که حقیقت ناب شان به نیستی و فراموشی گراییده است.

 

***
پرده دوم اتفاق
ناشر: آهنگ قلم
طراح جلد: آریا کسایی
صفحه آرایی: سعید مزینانی
تعداد صفحه: ۴۰ صفحه
قیمت: ۱۰,۰۰۰ ریال
۱۳۹۳،شمارگان: ۱۰۰۰ نسخه
نوع جلد: شومیز
شابک: ۰-۰۹۴-۲۲۵-۶۰۰-۹۷۸
قطع: خشتی

cover-kiarang

کاغذ و آینه به مرور تاریخ عکاسی می‌پردازد و از بخش‌های متنوع و گوناگونی تشکیل شده که دقت ناشر و مترجم را بر مصور کردن مباحث فشرده این کتاب نشان می دهد. نکته دیگر ضمیمه کرونولوژی این کتاب است که در ۱۵ صفحه به مرور اتفاقات مهم سال‌های ۱۷۹۸ تا ۱۹۹۶ می‌پردازد، از نخستین آزمایش‌های تثبیت عکس‌های حاصل از کمرا آبسکیورا تا نخستین دوربین دیجیتال کاسیو در این کرونولوژی مورد توجه قرار گرفته است.
کاغذ و آینه با تقسیم بندی زمانی تاریخ عکاسی به هشت فصل، رویدادهای مهم پیش از سال ۱۸۳۹ تا اتفاقات و جنبش‌های سال‌های ۱۹۶۵ تا امروز را مورد بررسی و معرفی قرار می‌دهد:
تلاش‌های نخست در ثبت تصویر، عکس‌های اولیه روزنامه نگاری، پیشگامان عکاسی رنگی، عکاسی صریح، فتو مونتاژ و فتوگرام، گسترش عکاسی مطبوعاتی، دوران شکوفایی پرتره، عکاس به مثابه مولف، عکس‌های چیدمانی شده و جریانات اخیر گزیده‌ای از سرفصل‌های این تاریخچه فشرده عکاسی‌اند.

***
کاغذ و آینه
ناشر:حرفه هنرمند
تعداد صفحه: ۱۶۶ صفحه
قیمت: ۷۰,۰۰۰ ریال
چاپ: دوم، تهران، ۱۳۹۱
شمارگان: ۲۷۰۰ نسخه
نوع جلد:شومیز
شابک:۹۷۸-۶۰۰-۵۷۵۹-۰۷-۵
قطع: رقعی

cover-(1)

این کتاب دربرگیرنده مجموعه عکس «حتی وقتی نمی‌دانیم» است که در شهریور ۱۳۹۱ به مناسبت نمایش آثار در گالری طراحان آزاد تهران منتشر شده است. کتاب دو زبانه است و از یادداشت‌ها و تحلیل‌هایی بر مجموعه به نوشته «شهریار توکلی» و «دکتر واقف کاشفی» برخوردار است.

 

***
حتی وقتی نمی دانیم
ناشر:آهنگ قلم
تعداد صفحه: ۴۸ صفحه
قیمت: ۵۰,۰۰۰ ریال
شمارگان: ۱۰۰۰ نسخه
نوع جلد:شومیز
شابک:۹۷۸-۶۰۰-۲۲۵-۰۵۶-۸
قطع: رقعی

 

a_tranquil_humidity_1

در این کتاب هم چون آثار پیشین «کیارنگ علایی» آدمیان حضور نادری دارند و در این حضور نادر، آنچه البته پر رنگ‌تر و نمایان‌تر است؛ حضور «زن» است. شکی نیست که عکس‌های این کتاب مجموعه‌ای در موضوع «زن» نیستند، اما همین خصوصیت در بررسی فیگور زن در آثار هنری شاید موثر‌تر باشد.

 

***
یک شرجی آرام
ناشر:آهنگ قلم
تعداد صفحه: ۴۸ صفحه
قیمت: ۵۰,۰۰۰ ریال
شمارگان: ۱۰۰۰ نسخه
نوع جلد:شومیز
شابک:-۹۷۸-۶۰۰-۲۲۵-۰۳۷-۷
قطع: رقعی

 

cover-preview-3

تمامی عکس‌های کیارنگ علایی در این کتاب دستاوردی ست از سفر. سفری حاصل از تمنای یک مسافر. در این سفر، مسافر به عنوان بخشی از وجود مولف، به فتوح و گشایش دنیای خویش دست می‌زند و هم زمان خود به عنوان مرزهای دنیای خویش ظاهر می‌شود.

 

***
جایی دورتر
ناشر:آهنگ قلم
تعداد صفحه: ۴۸ صفحه
قیمت: ۵۰,۰۰۰ ریال
شمارگان: ۱۰۰۰ نسخه
نوع جلد:شومیز
شابک:۹۷۸-۹۶۴-۰۴-۰۶۵۰-۲
قطع: رقعی

 

foto_ZZZ-JeldeKetabeShafa

كتاب روايتي ساده و صريح از آدم‌ها‌يي است كه جبر زندگي آنها را به وضعيتي استثنايي كشانده است . وضعيتي كه در آن « تنهايي » مثل يك موجود دوست‌ داشتني در لحظه‌ لحظه زندگي‌شان حضور دارد . اين تنهايي گاهي معشوقي است دلفريب و گاه خاطره‌اي است دور و محو از روزگار سپري‌شده . زنان تنهاي اين داستانها در جستجوي روح گمشده زندگي‌شان به همه چيز چنگ مي‌اندازند و گاهی براي دمي نفس كشيدن و رها شدن از روزمرگي ، پناهگاهي بهتر از پشت‌بام آپارتمان‌هاي مسكوني‌شان پيدا نمي‌كنند . به آنجا مي‌روند تا شايد ستاره‌اي را در دوردست آسمان تيره شهر ببیند.

***
شفا در میان ما نفس می کشد
ناشر: ققنوس
تعداد صفحه: ۸۰ صفحه
قیمت: ۱۷۰۰۰ ریال
چاپ: ۱۳۸۸
،شمارگان: ۲۴۰۰ نسخه
نوع جلد: شومیز
شابک:۹۷۸۶۰۰۹۰۶۵۲۵۷
قطع: رقعی

parseh-dar-havalye-zendegi

این مجموعه به دنبال توصیف عکسها نیست، که توصیف اثر هنری – حتی با متنی هنری – نه تنها دشوار، که در نهایت بیهوده است. کوشیده­ایم مجموعه­ای عکسهای روایی را گرد آوریم، تا به نیروی کلمات در براق کردن و ابدی ساختن لحظه­های جاری درون آنها کمک کنیم. روایت­ها و عکسها اگر چه در این اثر با هم در آمیخته­اند، اما هر دو هویت مستقلی دارند. عکس و متن، هر دو می­کوشند تا موقعیتی ساده و پیش پا افتاده را چنان چراغانی کنند تا جذاب و با شکوه در نظر آید

***
پرسه در حوالی زندگی
نویسنده: مصطفی مستور
انتخاب عکس: کیارنگ علایی
ناشر: نشر چشمه و نشر رسش
تعداد صفحه: ۸۵ صفحه
قیمت: ۲۵۰,۰۰۰ ریال
چاپ: پنجم، تهران، ۱۳۹۲
شمارگان: ۱۷۰۰ نسخه
نوع جلد: گالینگور
شابک: ۹۷۸-۹۶۴-۸۰۴۹-۳۶-۷قطع: خشتی

IMG_1328

داستان، این سنگواره زیبا و پر نقش و نگار که به دست‌های نویسنده خوش فکر، صیقلی شده و تراش خورده، از حقیقت گم شده‌ای سخن می‌گوید که پشت هزار پرده زندگی در حجاب فرو رفته است و صادقانه می‌کوشد حقیقتی تاریخی را بازآفرینی کند، یا حداقل آنکهعناصر از هم جدا افتاده هستی را به هم وصل کند و زنجیری شود میان رشته‌های بیگانه و غربت گرفته زندگی.
این کتاب، بی‌هیچ ادعایی صدای نویسندگان معاصر ایرانی است که از گوشه و کنار این سرزمین در پی تکثیر خویش در مخاطبند.
این داستان‌ها برترین‌های ادبی یک سال نیستند، که بهتر است آن‌ها را داستان‌هایی متناسب با قالب «داستان کوتاه» بدانیم که به درستی در ظرف خود قرار گرفته‌اند و «جهان داستانی»شان برقرار است

***
شب هزار و یکم
گردآوری: کیارنگ علایی
ناشر:کانون هنرمندان خراسان
تعداد صفحه: ۱۷۶ صفحه
قیمت: ۷۷۰,۰۰۰ ریال
چاپ: مشهد۱۳۸۷
شمارگان: ۲۷۰۰ نسخه
نوع جلد:شومیز
شابک: ۶-۲۴۸۹-۰۴-۹۶۴-۹۷۸
قطع: رقعی

HIKO3

تمام تلاش هایکو ستایش صمیمانه طبیعت است. برای او آموزگاری بزرگتر از طبیعت نیست و نیروی او از منبع تمام نشدنی طبیعت سرچشمه می گیرد.
هایکو به نگاه کردن عمیق، پر حوصله و بلندمدت به جزییات ساده زندگی می ماند؛ این که برای دریافت معانی، راه دوری نرویم. معانی همین جا است؛ کنار فلسفه ساده اشیا.

 

***
هایکو هرجا بخواهد می وزد
ناشر: روزآمد
تعداد صفحه: ۱۱۶ صفحه
قیمت: ۲۰,۰۰۰ ریال
چاپ: سوم، تهران، ۱۳۹۱
شمارگان: ۲۷۰۰ نسخه
نوع جلد:شومیز
شابک:۹۷۸-۶۰۰-۵۷۵۹-۰۷-۵
قطع: رقعی

tabiate-zende

داستانهای مجموعه ده برش از زندگي اند: حكايت دردها ، حقارت ها و تنهايي بانوان بي رمقي كه ترجيح مي دهند در سكوت به دور دستها خيره شوند و تلاش مي كنند در اندوه كسالت آور زندگي، آرام و منطقي با دشواري ها كنار بيايند.
همان دشواری ها و مصائبی كه شايد آرزوهاي فروخورده ، ساده و مشترك تمام آدمهايي باشد كه در تاريكي ترسها ، افسوسها و نااميدي ها گم مي شوند.

***
طبیعت زنده چند بانو
ناشر: رسش
تعداد صفحه: ۸۸ صفحه
قیمت: ۲۰,۰۰۰ ریال
چاپ: دوم، اهواز،
۱۳۸۷،شمارگان: ۱۷۰۰ نسخه
نوع جلد: شومیز
شابک:۹۶۴-۸۰۴۹-۴۲-۴
قطع: رقعی

Book1jpg

کتاب برخوردار از ده داستان کوتاه است که بدون ارائه نقشه کلی و جامعی اززندگی شخصیت ها، به توصیف موقعیت های خاص و برش هایی از زندگی آن ها اشاره می کند. آدم های این ده قصه سرنوشت های مشترکی دارند و به این دلیل در این مجموعه، کنار هم قرار گرفته اند. کتاب به جا ماندن آدم ها در خاطرات گذشته شان اشارات مستقیم دارد

***
باد در یک خیابان مستقیم
ناشر: پیام امروز
تاریخ نشر : ۱۳۸۱/۰۴/۱۰
قیمت: ۲۰,۰۰۰ ریال
قطع : رقعی
جلد : شومیز
تعداد صفحه : ۱۲۰
شمارگان : ۲۰۰۰
شابک : ۹۶۴-۵۷۰۶-۲۲