نگاه آبستره عکاسان کودک و نوجوان به موضوع: دستکش ظرفشویی

تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۲ شانزدهم مهر

سال‌ها است به همت شخصی «نوشین وفادار» مجموعه کلاس‌هایی تحت عنوان «آموزش عکاسی برای کودکان و نوجوانان» در مراکز آموزش آزاد مشهد و انجمن سینمای جوانان این شهر برپا می‌شود.
گزیده‌ای از آثار هنرجویان خوش ذوق این دوره‌ها را‌ گاه به صورت نمایشگاه‌های گروهی که نوشین وفادار برگزار کرده، دیده‌ایم و تازه شده‌ایم از تماشای این همه طراوت نگاه و خلاقیت و ذوق.
حالا نوشین وفادار با کوله باری از تجربه، این دوره‌های آموزشی را شخصا و خارج از چارچوب‌های مالوف مراکز آموزش آزاد عکاسی برگزار می‌کند و هر چند هفته یک بار کودکانش را برای برگزاری جلسه‌ای دیگر دعوت می‌کند. آن‌ها در نقطه‌ای از مشهد گرد هم می‌آیند و با تاکید معلمشان بر تجربه میدانی، دست به تجربه عملی عکاسی می‌زنند.
سهمی که در این سال‌ها نوشین وفادار در تربیت نسل کودک در مشهد داشته غیر قابل انکار و قابل ستایش است، اگرچه این تلاش‌ها هیچگاه به درستی دیده نشده و حمایتی از آن صورت نگرفته است اما فکر می‌کنم برای یک معلم همین بس که بچه‌هایش به درستی بدانند که معلمشان می‌توانست وقت و انرژی و اعصاب خود را صرف کارهای دیگری جز معلمی بکند و مزد خیلی بیشتری نیز دریافت کند.
نوشین وفادار در تازه‌ترین کارگاه خود، عکاسان مختلفی را برای انتقال تجربه در یک حوزه مشخص دعوت کرده است. در این کارگاه: فرامز عامل بردبار برای «عکاسی خبری»، مجید بندار مقدم برای «عکاسی تبلیغاتی»، حمیدرضا گیلانی فر برای «عکاسی هنری»، نوشین وفادار برای «مجموعه عکس» و من برای «عکاسی آبستره» در خدمت هنرجویان کودک و نوجوان این دوره بودیم.
تجربه رویارویی با بچه‌ها برای من بسیار جذاب و مغتنم بود و این افتخار نصیب من شد که چند ساعتی را درباره ویژگی‌های عکس آبستره، تاریخچه عکاسی آبستره در جهان، روش‌های برخورد با موضوع جهت تبدیل آن به یک ترکیب آبستره با بچه‌ها صحبت کنم.
موضوعی که برای کار عملی بچه ها نظر گرفته بودم «دستکش ظرفشویی» بود. علت انتخاب این موضوع از نگاه من: ملموس و دم دست بودن آن در هر خانه‌ای، قابلیت‌های خوب شکلی و فرمی آن برای یک عکس آبستره و مهم‌تر امکان ارتباط خوب بچه‌ها با این موضوع بود که امکان ایده‌پردازی را به آن‌ها می‌داد.
حاصل کارهای بچه‌های کلاس عکس‌هایی است که در ذیل منتشر می‌کنم و در اینجا از همه آن‌ها برای تلاششان ممنونم:

عکس: هدا تارا/ ۱۶ ساله

عکس: نیایش الله داد/ ۱۲ ساله

عکس: زهرا دزیانی/ ۱۳ ساله

عکس: باران توجهی/ ۱۴ ساله

عکس: امیر رضا علیپور/ ۱۶ ساله

عکس: زهرا دزیانی/ ۱۳ ساله

عکس: زهرا دزیانی/ ۱۳ ساله

عکس: باران توجهی/ ۱۴ ساله

عکس: نیایش الله داد/ ۱۲ ساله

عکس: زهرا دزیانی/ ۱۳ سالهwww.kiarangalaei.com
© 2023 All Rights Reserved. Kiarang Alaei | Development By : sinam