رونمایی از کتاب عکس؛ صحن سپیـــــد

تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۲ يازدهم مهر

کتاب عکس «صحن سپید» در مشهد رونمایی شد.
این کتاب که در برگیرنده عکس‌های حسن توکلی عکاس پیشکسوت حرم مطهر امام رضا (ع) است توسط موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی منتشر شده است.
مدیر هنری این کتاب «کیارنگ علایی» است و در بخشی از مقدمه کتاب به قلم وی نوشته شده است: «انتشار کتابی برای نمایش آثار حسن توکلی از هر دیدی که به آن بنگریم اتفاقی خاص و نادر است. سال‌ها است مردم به دیدن عکس‌های خوش آب و رنگ از مکان‌های عمومی زیارتی مشغول‌اند، آن گونه که معیار سنجش چنین آثاری در اذهان عمومی خوش ترکیب و زاویه بودن و آسمان‌های خوب داشتن و کنتراست‌های بالا و درجات اشباع زیاد است. خصیصه‌هایی که الزاما نمی‌توان در آثار حسن توکلی جستجو کرد و اصلا جنس عکاسی او در محدوده این مرز‌ها و مولفه‌ها نمی‌گنجد. هیچ کجای تاریخ عکاسی دسته بندی واضحی در مورد این روش و مسلک عکاسی نشده است. عباراتی چون عکاسی آماتوری (به معنای عاشقانه و از سر ذوق) نمی‌تواند در کنار عکس‌های حسن توکلی قرار بگیرند. این کلمه‌ها نمی‌توانند حسن توکلی را توصیف کنند؛ درست به این دلیل واضح که برای این نوع عکاسی، کم‌اند. برای این عکاسی که در چارچوب‌های علمی نمی‌گنجد و یک مسیر تجربی وبر مبنای خواست و تصمیم گیری و تشخیص دلی پشت آن است، این واژه‌ها اب‌تر و ناقص‌اند.»
این کتاب در برگیرنده ۳۷ اثر رنگی و سیاه و سفید از عکاس‌اند که در فاصله دهه‌های ۱۳۶۰ و ۷۰ به مکان نگاری حرم مطهر رضوی پرداخته است.
گفتگوی مفصل «دکتر محمد ستاری» با عکاس از دیگر بخش‌های کتاب است و مقالاتی از «اسماعیل عباسی، ابراهیم بهرامی، مهدی فاضل و محسن بایرام‌نژاد» در این کتاب منتشر شده است.
این کتاب در قطع خشتی، ۸۴ صفحه، ۴ رنگ و در تیراژ ۱۰۰۰ نسخه به چاپ رسیده است.www.kiarangalaei.com
© 2023 All Rights Reserved. Kiarang Alaei | Development By : sinam