نمایشگاه انفرادی کیارنگ علایی در گالری طراحان آزاد تهران

تاريخ : جمعه ۱۳۹۳ پنجم دي

کیارنگ علایی در نمایشگاه انفرادی جدیدش مجموعه عکس «پرده دوم اتفاق» را به گالری طراحان آزاد برد.
این نمایشگاه آخرین پروژه عکاسی کیارنگ علایی است که مشتمل بر ۱۱ عکس در ابعاد ۷۰ * ۱۰۵ سانتی متر به صورت چاپ دیجیتال بر روی کاغذ تکو است، تولید این عکس‌ها در زمستان ۱۳۹۰ آغاز و در زمستان ۱۳۹۲ به پایان رسیده است.
عکس‌های این مجموعه زبانی سمبلیک دارند و دربرگیرنده مضمون هویت و چالشی است که نمادهای فرهنگی و آرمانی جوامع انسانی با آن روبرو می‌شوند.
نیوشا توکلیان (عکاس بین‌المللی و همکار ایرانی نشریات معتبری چون تایم، نیویورک تایمز، اشترن و فیگارو و از اعضای هیات انتخاب جشنواره وردپرس فتو) در پیش گقتاری بر این نمایشگاه نوشته است: «در عکس‌های مجموعه پرده دوم اتفاق سوژه‌ها به گونه‌ای در فضا و محیط‌‌ رها شده‌اند و آنچنان در تاریکی به دام افتاده‌اند که ناخودآگاه این سؤال در ذهن بیننده شکل می‌گیرد که آیا به سوژه‌ها همان‌گونه که به تصویر کشیده شده‌اند، نگاه می‌شود؟ آیا تصویر ارائه شده از آن‌ها با چیستیشان تطابق دارد یا از آن فاصله گرفته است؟ اگر اجسام در این عکس‌ها به عنوان نماد‌ها یا وجوهی از نیاز‌ها و گرایش‌های مادی و معنوی انسان انگاشته شوند، در آن صورت آنچه توجه بیننده را به خود جلب می‌کند بلاتکلیفیشان است:‌‌ رها شدگی در گرگ و می‌ش؛ یعنی آستانه‌ غرق شدن در تاریکی مطلق (مردن) یا خروج تدریجی از آن (تولّد دوباره). شاید در برداشتی کلی از عکس‌های کیارنگ بتوان گفت که چشم‌انداز – آن هم بدون حضور انسان – بسیار بهتر و در قالبی بکر‌تر می‌تواند قصه‌های ناگفته‌ یک سرزمین و مردمانش را بازگو کند.»
این نمایشگاه عصر جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۳ ساعت ۴ عصر در گالری طراحان آزاد افتتاح شد و مورد استقبال گسترده مخاطبان قرار گرفت..
کتابی از آثار این نمایشگاه نیز توسط انتشارات آهنگ قلم منتشر شده که در مراسم افتتاحیه به مخاطبان هدیه شد، .
طراح پوستر نمایشگاه آریا کسایی و طراح کتاب سعید مزینانی است. حامیان این نمایشگاه: دانشگاه فردوس مشهد، موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، بازرگانی تک گالری و موسسه سروش می‌باشند.
پرده دوم اتفاق چهارمین نمایشگاه انفرادی کیارنگ علایی پس از نمایشگاه های «جایی دورتر»، «یک شرجی آرام» و «حتی وقتی نمی دانیم» است.www.kiarangalaei.com
© 2023 All Rights Reserved. Kiarang Alaei | Development By : sinam