رونمایی از کتاب جدید کیارنگ علایی در پاریس

تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۵ بيست و پنجم اسفند

کتاب عکس های کیارنگ علایی توسط انتشارات فرهنگ ایلیا – ناشر برگزید سال گذشته جشنواره کتاب – منتشر شد.
این کتاب با عنوان «نیمه تراوا» مشتمل بر 51 عکس از کیارنگ علایی با رویکرد مستند گرایانه است که به همراه نوشتار و یادداشت هایی منتشر شده است.
مقدمه این کتاب را «مایکل کنا» عکاس شهیر انگلیسی نوشته است، او در بخشی ازاین مقدمه گفته است:« کیارنگ علایی در پروژه ای دو ساله به شناخت و عکاسی از استان گیلان پرداخته است و با زبان و وصفی شاعرانه زندگی روزمره مردمان و ساکنان مناطق دور دست و روستایی آن دیار را به تصویر کشیده است. عکس های او علیرغم زیبایی، درون مایه ای تلخ دارند و از این منظر که به پرسش درباره ماهیت زندگی انسانی می پردازند، فقط یک ثبت مستقیم و بی واسطه از واقعیت نیستند. بسیار مفتخرم که فرصتی دست یافت تا عکس های این پروژه را تماشا کرده و مقدمه ای بر آن بنویسم. انسان موجودی تنهاست. تنها بر این جهان چشم می گشاید و به تنهایی نیز از آن چشم فرو می بندد. انسان در طول زندگی خود با حفظ فردیت، بخشی از جهان پر راز و رمز پیرامونش است و با آن پیوندی جدایی ناپذیر و دیرینه دارد. آنچه در مسیر زندگی بیش از همه چیز دارای اهمیت است تلاش و تکاپوی فرد فرد ماست در جهت حفظ فردیت خود و ایجاد ارتباط، مصالحه و صمیمیت با دیگران. کیارنگ در عکسهایش به زیبایی چنین تعلیق و برزخی را میان خو کردن به تنهایی و گرایش به دیگری نمایش می دهد. بی تردید کیارنگ به خوبی توانسته است با محیط و اجتماع ارتباطی نزدیک برقرار کند که بدون شک اگر چنین نبود وی هرگز قادر به ثبت مشاهداتی صمیمی و پر احساس نبود، زیرا اعتماد متقابل لازمه آشکار چنین کاری در این اندازه و کیفیت است. به عنوان بیننده ای که از دور فقط نظاره گر عکس هاست می توانیم دنیایی متفاوت از آنچه خود ساخته ایم را تجربه کنیم. عکس های کیارنگ امکانی است تا بیش از پیش به جایگاه خود در جهان هستی بیندیشیم و خود بر آنچه مشاهده می کنیم تاثیر گذاریم و یا در آن دخل و تصرف کنیم. این عکس ها تلنگری است که بیننده را به عنوان یک فرد و عضوی از جامعه ای بزرگ با این پرسش مواجه می کند: آیا توانسته ایم در کنار تعاملات و مناسبات اجتماعی به بهترین شکل زندگی خود را بسازیم؟ آثار کیارنگ و پرسش های اساسی که این عکس ها در باب زندگی مطرح می کنند، قابل تامل اند».
کیارنگ علایی در یادداشت خود در ابتدای این کتاب نوشته است: « نیمه تراوا تلاشی است برای بیان احساس ام نسبت به فضا/مکان و روابط آدم ها و حال اشیاء در مکان زیستی شان. حالا که بعد از دو سال عکس ها را نگاه می کنم انگار این گیلان بوده که مثل یک سوم شخص مفرد، مرا با خود به چشم اندازهایی برده است، گاهی از غشایی از مه عبورم داده و جایی به من اجازه پیش روی نداده است. گاهی بخشی از من از این لایه ضخیم رازعبور کرده و گاهی بخش بزرگی از من – ناکام – پشت دیوار ادراک فرو مانده است. نیمه تراوا عکس هایی هستند پرسه گردانه که مثل تمامی عکس های دیگر حقیقتی محدود را از یک کل بزرگ بیان می کنند، تا در نهایت تکه ای از مرا وصل کنند به جان گیلان. و استمرار زمان را – در لحظاتی که من آن ها را دوست داشتم- قطع کنند تا تمام چیزهای بازنموده آن ساکن شوند و باقی بمانند؛ این تنها راهی بود که بلد بودم تا گیلان نه از جان من برود و نه فراموش شود»
کتاب نیمه تراوا به صورت سه زبانه – فارسی، فرانسوی و انگلیسی – توسط حوزه هنری گیلان و انتشارات فرهنگ ایلیا منتشر و در روز 21 دسامبر 2016 در گالری دولاووت پاریس واقع در منطقه 75012 رونمایی می شود. این کتاب از ماه آینده در سراسر ایران توزیع خواهد شد.
کتاب نیمه تراوا در قطع خشتی، روی کاغذ گلاسه، 96 صفحه، چاپ با رنگ های پنتون، و شمارگان 1000 نسخه به طراحی گرافیک سعید مزینانی منتشر شده است.
خبرگزاری کتاب ایران: ایبنا | کد خبر 243466 |www.kiarangalaei.com
© 2023 All Rights Reserved. Kiarang Alaei | Development By : sinam