یازدهمین نمایشگاه انفرادی کیارنگ علایی در فنلاند

تاريخ : شنبه ۱۳۹۸ هفتم دي

 
 
 
یازدهمین نمایشگاه انفرادی کیارنگ علایی با عنوان «خواب یک گربه در پاریس»، جمعه پیش رو در فنلاند برگزار می شود. مرکز بزرگ هنری آهیو در یوونسو میزبان این نمایشگاه است، این مرکز در سال 1997 و با هدف نمایش دستاوردهای جدید و نگاه های نو در هنر معاصر تاسیس شده و دارای پنج گالری است که گالری اصلی خود را با نام «سیسی» به این نمایشگاه اختصاص داده است، هدف مرکز آهیو معرفی خلاقیت های هنرمندان معاصر در حوزه تجسمی است.
در عنوان نمایشگاه به صورت نمادین به ایران اشاره شده و ارتباطی میان ایران و فرانسه را یادآور می شود، همین اشاره نمادین در پوستر نمایشگاه به طراحی رضا باباجانی نیز نهفته است، وقتی به جای دیدن یک گربه در طراحی پوستر، از شمایل یک ببر در آن استفاده شده است. کیارنگ علایی درباره تم عکس های این نمایشگاه به خبرنگار صبا گفت:«روح شهرها با آدم های در غربت مانده پیوند خورده است، هر شهر به میزان غرابتی که با تاریخ و ریشه های خود در گذر از دوره های مختلف پیدا کرده، برای من جای تمرکز و سوال است، و عکاسی رسانه مستقل و خوبی برای نمایش این غرابت ها و تضادها است، پاریس به عنوان عروس شهرهای جهان در تسخیر شدید و متراکم نوعی از مصرف گرایی است.انباشت نشانه های سرخوشی و خشنودی از طریق مصرف کردن برج ایفل، مصرف کردن کافه و سنگفرش و موسیقی، بدون توجه به روح این اماکن یا هنرها، اما در بطن این مصرف گرایی، هویتِ تغییر شکل داده و ناهمگون انسانی است که برای من جای تمرکز و اعجاب داشت. این که آدم ها چگونه از هویت های اصلی شان دور می شوند و رنگ غربت به خود می گیرند بدون آن که بدانند. این که انسان چگونه با ولع مشغول تصرف اماکن است، به این دلیل در برخی از عکس ها، شباهت ها و تقلیدهای انسانی را که مثل یک الگوی تکرار شدنی، مدام در اماکن معروف دیده می شود، مورد عکاسی قرار دادم. مهاجرت، انزوا و فردگرایی تم های ثانویه این عکس ها هستند که گاهی در سیاه پوست های مهاجر و گاهی در سفید پوست ها تجلی یافته است». 
نمایشگاه «خواب یک گربه در پاریس» شامل 23 اثر فیچر است که ابعاد آن ها از 60 سانتی متر تا 110 سانتی متر متغیر است. کیوریتور این نمایشگاه دکتر رضا مداحی است. علایی در استیتمنت نمایشگاه نوشته است:« پاریس پاره های یک سرگشتگی است؛ اعضای یک خانواده بزرگ که در جمعیتی ناشناس، از هم جدا افتاده اند. سیاه هایی که فضاها را تسخیر کرده اند و سفیدهایی که مشغول مصرف کردن پاریس اند، جمعیتی که هر روز در یک تایم‌لپس تکراریپربازدید ترین سازه آهنی جهان را محاصره کرده اند و در سایه پل‌های رمانتیک‌ترین رودخانه تاریخ محو می‌شوند. در این عکس ها کوشش کرده ام اماکنی که دائما به حضور انسان آلوده اند را به عنوان شناسه ای از شهری آرمانی به نمایش بگذارم. شهری که میعادگاه جمعیت انبوه مردمانی است رنگارنگ با دغدغه ای غیر از تاریخ باشکوه پاریس. این نمایشگاه شامل عکس هایی است آنی، گاهی بدون نگاه در منظره یاب، عکس هایی از اتفاق های معمولی و کم اهمیت خیابان های پاریس، تلاشی برای نمایش هویت انسان امروزی و رابطه اش با معماری و فرهنگ».
افتتاحیه این نمایشگاه جمعه 5 جولای 2019 از ساعت 17 تا 21 است و گالری تا روز 26 جولای، همه روزه در همین ساعت میزبان بازدیدکنندگان خواهد بود.


www.kiarangalaei.com
© 2023 All Rights Reserved. Kiarang Alaei | Development By : sinam