نمایشگاه انفرادی کیارنگ علایی در گالری شماره شش تهران

تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۳ بيست و پنجم آذر

پنجمین نمایشگاه انفرادی کیارنگ علایی با عنوان «من دور بودم» در گالری شماره شش تهران به روی دیوار می‌رود.
این نمایشگاه حاصل مستند نگاری یک ساله عکاس در گیلان است و برگزاری آن را صرفا ادای دینی به گیلان می‌داند. در بخشی از استیتمنت نمایشگاه آمده است: «این عکس‌ها بیشتر، تفسیر شخصی من از دیگرسو است که با فرم‌های مورد علاقه من در عکاسی در هم آمیخته و تلاشی است برای پیداکردن سرشت و ماهیت فضا/مکان و روابط نامرئی که میان معدود آدم‌های درون قاب‌هایم با اشیاء و محیط پیرامونشان برقرار است. نمایش عکس‌ها در قالب این نمایشگاه، صرفا ادای دین من‌اند به گیلان؛ در گذر یک سال که در آنجا به معلمی عکاسی مشغول بودم.»
این نمایشگاه دربرگیرنده ۲۰ اثر در اندازه‌های ۹۰*۱۳۵، ۷۰*۱۰۵ و ۴۰*۶۰ است که به صورت چاپ دیجیتال روی پلاتین فیبر کانسون و قاب چوبی ارائه شده‌اند.
مقدمه این نمایشگاه به قلم «کورش ادیم» نگاشته شده و در بخشی از آن می‌خوانیم: «آنچه در عکس‌های این مجموعه حس شاعرانگی را در مخاطب برمی انگیزد، جداماندگی و تلاقی تنهایی و نابیانگری است؛ حرف‌های ناگفته‌ای که بیان ناشده به اشتراک گذاشته می‌شود. بنابر این اگر از منظری روانجغرافیا کاوانه به وجوه پنهان/آشکار برخی از عکس‌ها بنگریم، کیارنگ علایی با تنهایی‌اش در جغرافیای مه و باران و جنگل و دریای شمال، تنهایی و غربت خاطره را کادرهایی منفرد و مربوط فراهم می‌آورد. چشم‌های غریب او به غربت منظر و شیء و چشم انداز می‌نگرد و از آن احوالات شاعرانه ره آوردی از گیلان ارزانی بیننده می‌کند. سوژه‌های محوری عکس‌ها در انتظار ثبت شدن نیستند و درست از این نقطه، پارادوکس اشارات مرگ اندیشانه یا حیات خواهانه عکاس در تقابل امر واقعی در سکون با امر واقعی در حرکت شکل می‌گیرد ونا استمراری بودن زمان در این عکس‌ها بر فهم ما به عنوان مخاطب از معنا و کارکرد عکس تاثیر می‌گذارد.»
عکس‌های این مجموعه از خلال محله‌های رشت تا مناطق بکر ماکلوان، پل کربی آستانه، کوچی چال، لارچشمه، ماسوله، ماسال، کیاشهر و شفت عبور می‌کنند.
لازم به ذکر است کتاب این نمایشگاه در ۶۰ صفحه خشتی توسط انتشارات آهنگ قلم منتشر شده و در افتتاحیه عرضه خواهد شد.
طراح گرافیک نمایشگاه و کتاب «سعید مزینانی» است.
افتتاح این نمایشگاه در روز جمعه ۵ دی ۱۳۹۳ ساعت ۴ تا ۸ عصر خواهد بود و نمایشگاه تا دوشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۳ در ساعات ۴ تا ۸ عصر پذیرای بازدیدکنندگان است.
گالری شماره شش: تهران، خیابان میرزای شیرازی، کوچه بیستم، شماره دوwww.kiarangalaei.com
© 2023 All Rights Reserved. Kiarang Alaei | Development By : sinam